Kategorie
Uncategorized

Jak sobie radzić z koronawirusem?

Epidemia koronawirusa w dużym stopniu wpływa na życie każdego z nas. Niedogodności z nią związane mogą być nawet bardziej niebezpieczne niż sam wirus. Większość z nas przejdzie zakażenie bezobjawowo. Poważny wpływ na nasze zdrowie ma jednak stres i konieczność zmiany stylu życia dosłownie z dnia na dzień. Jak sobie radzić z koronawirusem?

Izolacja

 

Większość z nas w związku z epidemią musi zostać w domu. Wprawdzie możemy wyjść do sklepu, jednak zalecenia są takie, żeby o ile to możliwe unikać kontaktu z innymi ludźmi. Skutki takiej kwarantanny są źle odczuwane szczególnie dla osób, które większość swojego czasu spędzały z innymi ludźmi (choć nie tylko). Kiedy przebywamy w samotności zaczynamy myśleć o epidemii jeszcze więcej. Pojawia się stres, który ma bardzo szkodliwy wpływ na odporność naszego organizmu. Co więcej wiosna to czas, kiedy w normalnych warunkach większość z nas chętniej wychodziłaby na spacery. Obecnie jest to niewskazane.

 

Osoby, które spędzają czas w swoich czterech ścianach są mniej aktywne fizycznie, co przekłada się na ich samopoczucie, a także zdrowie. Należy zdawać sobie sprawę, że aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

 

Co możemy zrobić, kiedy jesteśmy w domu, z nikim się nie widujemy, a dodatkowo zaczynają nam doskwierać czarne myśli? Przede wszystkim ważne jest, żeby odwrócić uwagę od epidemii (choć trzeba przyznać, że jest to bardzo trudne). Nie musimy rozpoczynać naszego dnia od sprawdzania liczby ofiar wirusa. Warto po stoicku powiedzieć sobie, że będziemy zajmować się tylko sprawami, które są od nas zależne. 

 

Nie mamy większego wpływu na to, kiedy epidemia się zakończy, dlatego powinniśmy dostosować do niej swój tryb życia. W żadnym wypadku nie należy jednak udawać, że jej nie ma. Jeśli istnieją zalecenia, żeby w tym trudnym okresie nie wychodzić z domu, nie róbmy tego. Postarajmy się jednak o to, żeby nasze życie w domu było jak najbardziej satysfakcjonujące. Choć nie możemy pójść do restauracji, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamówić zdrowe jedzenie na wynos lub też samodzielnie przygotować pyszny posiłek. Chwilowo nie możemy chodzić na spacery, co nie oznacza, że mamy całymi dniami leżeć na kanapie. Nawet przebywając w domu mamy wiele okazji do aktywności fizycznej. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie sobie sesji jogi (wiele filmów instruktażowych dostępnych jest w sieci).

 

Dbanie o higienę

 

Podczas epidemii koronawirusa należy bardziej niż kiedykolwiek dbać o higienę. Myjmy więc często ręce, a także warzywa i owoce przed jedzeniem. Nie dotykajmy rękami okolic twarzy. Starajmy się regularnie dezynfekować wszystkie produkty, które przynosimy do domu. Nie wpadajmy jednak przy tym w paranoję. Część osób wpada w panikę, wydaje się im, że niebezpieczne wirusy są wszędzie. Spróbujmy się uspokoić. Pamiętajmy, że wirus sam w sobie dla większości ludzi nie jest niebezpieczny. Warto zdać sobie sprawę, że od początku roku na grypę (którą przechodziliśmy nie raz) zmarło znacznie więcej ludzi niż z powodu koronawirusa.

 

Powiedzmy sobie, że nie mamy wpływu na wszystko co się z nami dzieje. Jeżeli pomimo, że stosujemy się do zasad higieny, zachorujemy na koronawirusa – trudno. Widocznie tak miało być. Jednak nie jest wcale powiedziane, że koronawirus będzie dla nas bardziej niebezpieczny niż zwykłe przeziębienie. Pamiętajmy, że stres jest o wiele bardziej zabójczy dla naszego organizmu niż koronawirus. Im bardziej się go boimy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zachorujemy.

 

Tym co możemy zrobić dla poprawy swojego zdrowia i samopoczucia jest częste śmianie się. Kiedy jesteśmy w dobrym humorze, nasz układ immunologiczny pracuje wydajniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *